B7 za 12 hodin pohledem fotografa

Tomáš Štverák Beskydská sedmička 2015. Lukáš Budínský

B7 ano či ne?

Různost názorů na Beskydskou sedmičku (B7) je stejně extrémní jako samotný závod. Na jedné straně jsou odpůrci masovosti poukazující na komerčnost akce a zneužívání přírody, na straně druhé tisíce účastníků ochotných jít na dno svých možností a ještě za to zaplatit nemalou částku. Já jako správný pokrytec jsem se rozhodl rozkročit se přes obě strany. Masové akce také osobně moc nemusím, ale taková fotografická výzva se prostě neodmítá. Ať si o smyslu  B7 myslíte cokoliv, nelze pochybovat o tom, že to je závod organizačně zvládnutý na maximální úrovni bez kompromisů. A navíc si svoji karmu napravuji na malých lokálních závodech.

B7 a plánování

Jak si naplánovat focení na Beskydské sedmičce? Já jsem se hned na začátku smiřuji s tím, že to bude plánování dlouhé, náročné a stejně budu muset improvizovat. Vzhledem k různým trasám a obrovskému výkonnostnímu rozdílu mezi účastníky si volím nakonec grafickou metodu. Jak jsem postupoval?

 1. zvolil jsem si klíčová místa s mezičasy
 2. našel jsem mezičasy z minulého ročníku B7
 3. zapsal jsem čas prvního v obou kategoriích u všech míst
 4. zapsal jsem časy 50., 100., 200., 300., a 500. závodníka
 5. zjistil jsem si časy přejezdů mezi místy
 6. tabulku si vytiskl a zaznačil varianty mých postupů
 7. snažil jsem se o zachycení co nejvíce lidí

Výsledek si můžete prohlédnout na tomto obrázku:

Mezičasy foto beskydská sedmička 2015

Možný harmonogram focení na B7

A jakou fototechniku jsem sebou táhl?

 • Canon 70D

V současné době můj hlavní fotoaparát. Model 70D má vše co potřebuji – oceňuji je zejména rychlost ostření a schopnost fotit s vyššími ISO hodnotami. Dokonce i WIFI jsem na B7 použil z pro zpravodajství ze závodu.


Canon EOS 70D lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 • Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art

Sigmu používám jako základní objektiv pro krajinářskou a rodinou fotografii. Tentokrát jsem ji vzal místo tele objektivů z důvodu lepší světelnosti a snahy zachytit víc prostředí kolem běžců. Objektiv má ale jeden „drobný“ handicap – vyšší hmotnost, kdy se Sigma docela za těch 12 hodin pronesla.


Sigma 18-35mm f/1,8 DC HSM Art Canon lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

A spousty dalších drobností (stativ, filtry, blesk) z mojí fotovýbavy.

Noční Lysá Hora

Největší dilema jako vždy máml s nočním focením. Ideálním kandidátem na první místo je Lysá Hora. Nejen díky krásným nočním výhledům se svítícími městy v údolí, ale hlavně mám v hlavě fotky se závodníky a východem slunce. Bohužel předpověď není nejlepší. V průběhu noci se má jasná obloha změnit v zcela zataženou. Vystoupit tedy ze své komfortní zóny nebo ne? Východ slunce je pasé, ale ty noční fotky by nemusely být marné?

Nastavuji budík na 0:45 s tím, že pouze zkontroluji oblačnost na kamerách a případně si ještě pospím. Když mne po 2 hodinách spánku budík probouzí a kamery ukazují zcela jasnou noc nevím, jestli se mám radovat nebo brečet. Nakonec se rychle oblékám a rozespalý vyrážím v 1:15 do Ostravice a v 2:30 parkuju u laňáku.

Venku se do mne dává zima, ale to se rozejde. Nahazuji na záda odlehčenou verzi foto batohu, který má jen 12 kilo, do ruky hole a už valím hore. Protože jsem neměl v úmyslu se zdržovat focením cestou nahoru, tak volím výstup po červené až k Lukšinci. Tam už se napojuji na trasu B7 a stoupám dál proti směru závodu. Už kolem mne probíhají první závodníci, ale zatím jen velmi řídce – na moji plánovanou vlnu je ještě čas. Probíjím se nahoru po novém šíleném chodníku, který navíc není z části ještě ani dokončený. Běžcům to opravdu nezávidím.

foto Beskydská sedmička B7 2015. Lukáš Budínský

Beskydská sedmička – seběh z Lysé Hory

Nakonec rozbíjím své stanoviště asi 700 metrů pod vrcholem s výhledem na Lysou i na Frýdlant. Vytahuji stativ a dávám pár fotek po i proti směru. Z Lysé to začíná pěkně proudit a mám tak světelného hada kilometr dlouhého. Frýdlant také krásně září, ale je vidět že se blíží mraky. Po chvíli ještě začínám experimentovat s externím bleskem. Na foťáku mám dálkový odpalovač blesků, drátovou spoušť nataženou v jedné ruce a blesk v druhé ruce. Bleskat běžcům do tváře bych si nedovolil na silnici, natož potom v seběhu po nedostaveném chodníku. Tak jim házím blesky do zad. Alespoň nemusím nastavovat synchro na druhou lamelu a vypadá to celkem přirozeně.

foto Beskydská sedmička B7 2015. Lukáš Budínský

Seběh z Lysé Hory při B7 – nové chodníky stojí za to!

Asi po 3/4 hodině se ale i přes další vrstvy oblečení začínám třást zimou. Něco jiného je to při pohybu, ale stání je opravdu náročné. Začínám pochybovat, jestli vůbec chodit na vrchol. Podle fotek je už úplně zataženo a z východu slunce nebude nic. Pohledem na svůj harmonogram rychle počítám, že bych mohl stihnout čelo závodu na Pustevnách. Balím tedy nádobíčko a rychlejší chůzí se vracím do údolí. Cestou předbíhám i několik závodníků. Je vidět, že jsem tu byl už dost dlouho. Na parkovišti jsem ještě za tmy a pěkných 14 km v nohách.

Okolí Tanečnice

Trasa B7 se samozřejmě nevyhýbá Pustevnám. Ty jsou pro mne ideálně dostupné, ale rozhodně ne cílová stanice. Vydávám se směrem k Tanečnici s tím, že si vyberu nějaké pěkné místo. Těsně nad Pustevnami slyším něčí rychlé kroky a tak se vyhoupnu na blízký betonový podstavec. A už přibíhá Zbyněk Cypra s Tomášem Svobodou, takže časování parádní.

Zbyněk Cypra vítěz Beskydská sedmička 2015 B7. Lukáš Budínský

Člen vítězného týmu na B7 – Zbyněk Cypra

Dojdu na první kopeček a najednou se mi za zády ozve zakašlání. Ohlédnu se a nic. Druhé zakašlání a zase nikdo okolo není. Poté se podívám pozorněji a on ve křoví dokonale zamaskovaný kolega fotograf ciklista. Dokonce mám památeční fotku – díky. Čelo je pěkně roztahané, tak máme čas na chick chat než přiběhne druhý tým – Standa Najvert a Petr Žákovský. Poté jsem se už odpojil a vydal se závodníkům naproti.

foto Beskydská sedmička 2015., Stanislav Najvert a Petr Žákovský

Petr Žákovský a Stanislav Najvert, druhý tým v cíli B7

Na Tanečnici stojím a vyčkávám v krásných foto pozicích, ale bohužel moc závodníků zatím neběhá. Tak se vydávám zase dál a nalézám dokonalé místo, které přesně lahodí mému cítění. Úzký trail ve smrčí obklopený borůvčím s prosvětlenými místy. Tak se mi tu líbí, že měním opět plán a chci tu zůstat.

 Beskydská sedmička B7 trail running extrémní

Trail running na Beskydské sedmičce

Bohužel jsem si ale v autě nechal náhradní baterku do foťáku i do mobilu. A co hlavně – svačinu. Takže honem se obracím a valím zpátky na parkoviště. Nabrat vodu, svačinu, baterky a další objektiv a valím do lesa. Ještě se stihnu pohádat s hlídačem parkoviště, ale to je jiná pohádka. Začíná drobně mrholit a ke slovu přijde vlastnoruční pláštěnka na foťák. Světla moc není a v lese téměř žádné. Vrhám se do dalšího experimentu. Místo priority času házím foťák do komplet manuálního režimu a najednou jsem spokojen. Fotky jsou celkově trochu tmavší, ale prosvětlené části jsou parádní. Během se vracím na místo, které jsem objevil a ještě narážím na krásný trs hořců u cesty. No tak budou mít někteří i romantické fotky, to jistě po závodě ocení.

foto Beskydská sedmička 2015. Lukáš Budínský

Romantika s hořci podél trasy Beskydské Sedmičky

Experimenty na Čertově Mlýně

Focení kolem Tanečnice bylo parádní, ale co když to je dál ještě lepší? Čelo závodu už je dávno ve sprchách, ale tady proud závodníků neustává. A jsou oproti očekávání dokonce čím dál tím veselejší. Sice jim to už moc neběhá, ale někteří se i za povzbuzení rozeběhnou. Nastává tedy čas k experimentům a začínám si hrát s panningem. Za neustálého focení docházím až na Čertův Mlýn kde mne dohání únava po 11 hodinách v pohybu.

foto Beskydská sedmička 2015. Lukáš Budínský

Experimenty pod Čertovým mlýnem na B7

foto Beskydská sedmička 2015. Lukáš Budínský

Po 40 kilometrech přes kopce, v dešti a přesto s úsměvem!

foto B7 Beskydská sedmička 2015. Lukáš Budínský

Závodník v pohybu na B7

Nastává čas jít pomalu zpátky. Vysílený se doplazím na Pustevny v podobném tempu jako samotní závodníci, dávám si grilovanou klobásku, vyfotím ještě 100 mm objektivem pár odpočívajících borců na místní občerstvovačce a mohu se radostně vydat vstříc rodinným povinnostem. A postprocesu. V nohách mám dalších 16 km, celkem už 30.

Posproces fotek z B7

Zatímco závodníkům protnutím cílové pásky jejich martyrium končí, fotografovi právě začíná. Celkově jsem spoušť zmáčkl téměř 1800x. Z toho jsem i přes manuální režim (nebo právě díky němu?) měl minimální odpad. Po odmazání nepovedených a cvičných záběrů zůstalo necelých 1600 snímků v RAWu ze dvou 32 GB karet. Načíst je do Lightroomu, aplikovat základní hromadné úpravy (odšumění, kontrast, vinětace) a potom kontrolovat a ladit série jednotlivých snímků. V jednu hodinu v noci jsem měl hotovo a mohl jsem dát fotky exportovat pro všechny galerie. Jejich upload počká až po zaslouženém spánku. Ale dlouho čekat nemůžu, protože po třech dnech po nějakých fotkách neštěkne ani pes .

Shrnutí focení na B7

 • 12 hodin v terénu
 • 30 km s 1000 m převýšení
 • asi 1000 dřepů při focení
 • 2x baterie a 64 GB dat
 • 1800 stisknutí spouště, 1600 povedených fotek
 • 12 hodin posproces
 • 12 galerií pro svět běhu
 • 2700 shlédnutí galerie beskydské sedmičky na mých stránkách
 • 10 prodaných fotografií závodníkům