Inov8 Race Ultra v zimě na Radhošti

Trail running Beskdy. Autor: Lukáš Budínský (foto.lukasx.cz), Fotoaparát: Canon EOS 70D, Objektiv: 18-35mm

Krásně barevné botky Inov8 Race Ultra a parádní počasí? To zní jako důvod vyrazit do hor s fotovýbavou. Jsou dny, kdy vyjde téměř cokoliv. Dlouho plánované a několikrát odkládané fotografování trail runningu v zimních podmínkách nakonec vyšlo nad očekávání. Na Radhošti v Beskydech jsme nalezli místo, kde nebyli žádní lidé a naopak se tam udržela moc pěkná námraza na stromech. Dvorní figurant a běžec Pavel měl chuť protáhnout nové boty Inov-8 Race Ultra 270, které získal pro test a má fototechnika se rozrostla o rádiové odpalovače blesku. Nakonec i rosničkám vyšla předpověď počasí a čekalo nás divadlo s dokonalými kulisami západu slunce.

Zvolili jsme brzkou odpolední hodinu pro výšlap směr Radhošť s tím, že odejdeme trochu stranou pro eliminaci davů lidí putujících po hřebeni. Narazili jsme přitom na krásný traverz, kde se ještě udržely zbytky sněhu a námrazy i na stromech. Po hodině hraní si s terénem a maximálním využití zimních podmínek jsme se přesouvali na hřeben. V momentě, kdy se slunce téměř dotýkalo obzoru, jsme už věděli, že se chystá parádní barevné divadlo. A divadlo přišlo, Pavel byl už trochu promrzlý, ale velmi ochotně se při tom pohledu přezul z Race Ultra do Oroc a opět se rozběhal. Já měl připravený blesk na stativu. Jakou emotivnější fotografii si představit pro trailového běžce, než běh na horách s mlžným oparem v údolí a se zapadajícím ohnivým sluncem vedle sebe? K dokonalosti této fotografie mi chybí jediné – blesk nastavený výše na postavu a lépe rozptýlený. Tvrdý stín na zemi je přeci jen trochu rušivý. Příště si asi vezmu deštník. Sice budeme vypadat zase o něco víc jako exoti, ale co by člověk pro pořádnou fotku neudělal.

A jak vlastně dopadly ony Inov8 Race Ultra? No řekněme, že sníh a pobíhání po něm není jejich doménou. Staré dobré OROC se hřeby podrží na ledu a sněhu víc. K tomu ale také nejsou Race Ultra stvořeny. Proto se jistě objevíme s focením a testováním na povrchu, který jim svědčí. Podrobnější článek o našem fotografování terénního běžce v zimě.