NTS 2015 – blesková Nízkotatranská stíhačka

blesk a bouřka Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Nízkotatranská stíhačka NTS 2015

NTS je závod dvojčlenných družstev v kategorii ultra trail se 100 km dlouhou trasou (100km,+5280m) vedoucí z horehronskej obce Telgárt na Donovaly po hlavním hřebenu Nízkých Tater.

O NTS je hodně slyšet a během několika málo ročníků si dokázal vybudovat téměř kultovní postavení. Co se zasloužilo o prestiž tohoto náročného horského ultramaratonu?

 • 100 km trasa logicky sledující celý hlavní hřeben Nízkých Tater. Nemusí se nikde natahovat délka seběhy do údolí a výběhy sjezdovek.
 • Nádherná kulisa Nízkých Tater s výhledy na Vysoké Tatry, Malou i Velkou Fatru
 • Omezený počet účastníků (50 dvojčlenných týmů)
 • Eliminace v polovině závodu o polovinu startovního pole. Do druhé části hřebene může nastoupit jen prvních 25 týmů.
 • Téměř k dokonalosti dotažená organizace a nadšený pořadatelský tým
 • je to kvalifikační závod pro Ultra-Trail du Mont-Blanc.A když je účast na NTS 2015 prestižní pro závodníky, tak dvojnásobnou radostí je na ní fotit.

Fotografování na NTS 2015

Plánování

Plán na focení NTS 2015 byl téměř dokonalý a dal by se shrnout v bodech

 • vyjet o den dřív a pozvat kamarády milující hory jako já
 • vydat se Kráľovu Hoľu s přenocováním pod širákem
 • užít si fotografování západu slunce, noční mléčné dráhy a východu slunce
 • vyfotit celé startovní pole po výběhu na hřeben s kulisou Vysokých Tater
 • seběhnout do údolí a přejet pod Chopok
 • vyběhnout k Štefánikově chatě a jít fotit nejrychlejší závodníky
Vybavení na fotografování NTS 2015. Lukáš Budínský

Seznam foto a dalšího vybavení do batohu

První problémy však nastaly již v přípravné fázi. Uvědomuji si, že jsem minimálně sto roků nespal venku na horách pod hvězdnou oblohou. Takže je nutné půjčit si všechno od spacáku až po karimatku. Zádrhel druhý – moje potřebné fotografické vybavení není zrovna v ideálním souznění s rychlým pohybem na horách. Upouštím od bláhových nápadů jako vzít si sebou druhý set blesků nebo druhé tělo zrcadlovky. I tak se má batožina na jednu letní noc dostala na krásných 20 kilogramů.

Noc na Kráľovej Hoľi

Pověstmi opředená Kráľova Hoľa je jedním z nejvýznamnějších slovenských vrcholů. Nad okolním terénem ční o 1000 výškových metrů. Přesně těchto 1000 výškových metrů mi ukázalo, jak marný je boj s gravitací a ultra maratonci. Po pozdním příjezdu jsme si uvědomili, že chceme-li stihnout západ slunce, musíme doporučený čas výstupu z 3:45 zkrátit pod 2 hodiny. Nahodil jsem tedy svoji mrchu na záda a vydal se pln energie vstříc stoupáku. Po prvních deseti metrech jsem kolegy upozornil, že už nebudu mluvit. Ne že by nebylo o čem, ale kyslíku se nedostávalo. První polovinu vycházím sice bezhlesně, zato ale se ctí v tempu ostatních. Avšak druhá polovina je už nekonečná a snažím se jí uviset na hůlkách. Na vrchol se doplazím zcela vyčerpán bez jakékoliv myšlenky na noční focení. Jen si ustlat a umřít ve spacáku.

Výšlap na Kráľovu Hoľu před Nízkotatranskou stíhačkou 2015.

Fotograf při výšlapu na Kráľovu Hoľu (foto carpathian runner)

Naštěstí mne z toho probere suché oblečení, teplý čaj a příjemná společnost organizátorů z občerstvovací stanice, kteří sem dorazili autem. Nakonec tedy vytahuji i ten stativ a odbíhám fotit bouřku vzdálenou asi 20 km někde nad Revúcou. Únava se ale projevila, jelikož jsem nepořídil podkladové snímky pro bleskové TimeLapse, které by bylo opravdu parádní.

Bouřkový mrak z Nízkých Tater. Lukáš Budínský

Pod Tatrou se blýská

Ráno naopak dobře dopadl pokus zachycení svítání. V pět hodin už stejně nikdo na horách nespí, takže proč se válet ve spacáku. V údolích sice mlhavo, ale fotografická atmosféra byla, ne že ne.

Atmosféra před startem NTS 2015. Lukáš Budínský

Svítání z Kráľovej Holi

Atmosféra Nízkotatranské stíhačky NTS 2015. Lukáš Budínský

Atmosféra před startem NTS 2015

Focení běžců NTS 2015 s kulisou Vysokých Tater

Díky večernímu výstupu na hřeben jsem měl ráno dostatečnou časovou rezervu na přesun cca kilometr po hřebeni. Ogaři z mého doprovodu se rozhodují pro přechod hřebene na těžko alespoň do Čertovice. Já jsem si našel pěkné místečko se skálami a s výhledem na Vysoké Tatry. Bez stresu jsem si zvládl připravit bezpodmínečně nutný externí blesk. Už přípravy jsem věděl, že závodníci budou mít ranní slunce v zádech a bez blesku bych z nich měl jen černé obličeje. Tady jsem chtěl nafotit celé, nepříliš početné startovní pole pro galerii Stíhačky na Svět Běhu. Střídal jsem různé pohledy, ale díky slunku nejlepší byly profily ať už se skálami nebo s Tatrami.

Zbyněk Cypra, Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Zbyněk Cypra na Nízkotatranské stíhačce 2015

Kráľova Hoľa a závodníci NTS 2015. Lukáš Budínský

Vysílač, Kráľova Hoľa a běžci

Silvia PetrjanošováLinda Beniačová na závodě NTS 2015. Lukáš Budínský

Silvia Petrjanošová a Linda Beniačová z týmu Salomon na hřebeni Nízkých Tater

Vysoké Tatry a NTS 2015. Lukáš Budínský

Kulisa Vysokých Tater při NTS 2015

Ultra trail dvojic NTS 2015. Lukáš Budínský

Trailový běžec na hřebeni Nízkých Tater

Ultra trail Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Ultra Trail běžci na Nízkotatranské stíhačce 2015

Po proběhnutí posledních závodníků se balím a valím k občerstvovačce, kde se nakonec ocitám v autě plném fotografů a šetřím 1000 výškových metrů sestupu k autu – díky.

Bouřlivé fotografování NTS 2015 pod Ďumbierem

Autem jsem se rychle přesunul na jižní stranu Chopku a s vidinou horkého dne na něj vylétl jako orel jen na lehko s prázdným batůžkem. Po hřebeni jsem se vznášel a předbíhal davy turistů s vidinou krásného focení za Štefánikovou chatou. Tam jsem dorazil s hodinovým náskokem před závodníky právě v momentě, kdy se nějaké jiné uskupení snažilo zazpívat Slovenskou hymnu. Její slova však zanikla v hromu, který ohlašoval blížící se bouřku. Nedbaje varování přírody jsem se přeci jen vydal naproti závodníkům. Zastavil mne až blesk z čistého nebe, který udeřil přesně na vrchol kopce, kam jsem se chystal – cca 300 metrů přede mnou. Po krátkém zvažování o výši mé pojistky a lukrativnosti foto zakázky jsem se dal na rychlý ústup zpět na chatu. Díky absenci jakékoliv bundy v batohu mne nepotěšil ani déšť, který se na mne spustil.

Seběh hřeben Nízkých Tater, NTS 2015. Lukáš Budínský

Jeden ze seběhů na hřebení Nízkých Tater při NTS 2015

Petr Žákovský a Stanislav Najvert, Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Petr Žákovský a Stanislav Najvert z Adidas OUTDOOR týmu

Zbyněk Cypra, Tomáš Svoboda, Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Zbyněk Cypra a Tomáš Svoboda z Adidas Boost týmu na NTS 2015

Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Volba trasy seběhu v Nízkých Tatrách

blesk a bouřka Nízkotatranská stíhačka NTS 2015. Lukáš Budínský

Blesk při bouřce v Nízký ch Tatrách při stíhačce

U chaty jsem nandal teleobjektiv a fotil blesky na hoře, kde měli běžet závodníci. Asi po půl hodině se skutečně objevila první dvojice Petr Žákovský a Stanislav Najvert z Adidas OUTDOOR týmu. Ti se ale po doběhu na chatu dozvěděli, že závod je z důvodu bouřky přerušen. I následující dvě dvojice zde byly zastaveny. Další závodníci již nebyli na trať vpuštěni v sedle Čertovica a tak moje mise zde byla bohužel předčasně skončena. Nezbývalo než se zahřát seběhem dolů na Trangošku, vyzvednout parťáky na Čertovici a vyrazit vstříc tropickým teplotám v údolí.

Letní bouřka při NTS 2015 v Nízkých Tatrách. Lukáš Budínský

Rychlé střídání letních bouřek v Nízkých Tatrách

1 Komentář

 1. Pingback: Storm Trail running | Trailporn.cz

Přidávání komentářů není povoleno.