Terénní běh v Dolomitech

ultra trail running dolomiti - běh v Dolomitech

A teď tu pohádku o tom, jak jsem si uvědomil, že by bylo fajn být sportovním fotografem. V roce 2014 se mi poštěstilo dostat se na jedno z nejkrásnějších míst v Alpách – Tre Cime di Lavaredo (Drei Zinnen). Dolomity jsou plné dech beroucích scenérií a je jedno, jestli to je v létě, na podzim nebo v zimě. Nicméně vždy mi na fotkách chybělo něco podstatného. Kytičky a jezírka jsou krásné motivy, ale já mám nejraději pohyb. Proto jsem si na výlet pozval dva úžasné parťáky aktivně se věnující trail runningu, neboli běhu po kamzičích stezkách. A protože běh v Dolomitech je o kamzičích stezkách, tak jsem si zajistil dokonalé fotografické žně.

ultra trail running dolomiti - běh v Dolomitech

Parťáci a jejich běh v Dolomitech

K samotnému běhu se mnohem fundovaněji vyjádřil Pavel – Carpathian runner, nejvytíženější model na fotkách. Pro něj je terénní běh

Pavlův obrovský přínos spočíval hlavně v tom, že je naprosto neúnavný. Nevadilo mu, že ho po páté otáčím zpátky na ten zatracený kopec a musí běžet po šesté dolu. S úsměvem polykal další a další kilometry. Každopádně ideální modelka bez řečí plnící náročné požadavky sportovního fotografa. Naštěstí si mohl chvílemi i ten běh užít, protože kolem cesty bylo pořád něco nového, zajímavého.

ultra trail running dolomiti - běh v Dolomitech

Traily v Italských Dolomitech = dokonalost

Jak se fotí terénní běh v Dolomitech?

Největším problémem sportovního focení je, když si sám fotograf chce trochu toho sportu užít. Nám se to naštěstí povedlo skloubit na výbornou. Hlavně proto, že běh v Dolomitech zalitých ranním sluncem s blankytnou oblohou naprosto vyrazil dech i borcům zvyklým na ultra trail vzdálenosti. A neváhali zastavit a kochat se.

ultra trail running dolomiti - běh v Dolomitech

Běh v Dolomitech má výhody pro fotografa. I běžci se rádi zastaví a kochají!

Druhým problémem byla technika. Ano mohl jsem si vzít svoji foto výbavu (tehdy ještě bez blesků), ale moc bych s těmi 10 kily na zádech nenaběhal. Vzdal jsem tedy za vděk mému kapesnímu Sony RX100. Nebyla to ale špatný volba. Ne nadarmo se mu říká zabiják zrcadlovek. Krásná kresba a slušná rychlost dokáží při vhodných podmínkách zrcadlovku nahradit.

Sony RX100 se osvědčil jako dokonalý parťák, kdy v pohádkových podmínkách vykouzlil nádherné snímky. Svoji úlohu v tom také sehrál polarizační filtr, který je nedílnou součástí jakékoliv foto sestavy pro focení krajiny. V případě RX100 jsem samozřejmě  musel použít redukci na filtry (konkrétně od JJC). Díky kompaktnosti RX100 jsme se dostali o kilometry dál a do nových scenérií.


DJI OSMO ruční stabilizátor kamery s UHD kamerou mikrofon FM-15 FlexiMic 2x baterie – DJI0650-C02 lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do
(Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Ale co si budeme nalhávat o technice to nakonec až tak moc není. Důležité je mít dobré oko a vidět ta nejlepší místa. Fotit běh v Dolomitech je trochu náročnější jen v tom, že těch míst je nekonečné množství.

ultra trail running dolomiti - běh v Dolomitech

Běh v Dolomitech – po stezkách kozorožců

A nakonec ta nejzajímavější fotka, která měla velký úspěch. Dokonce panují pochybnosti, zda nejde o fotomontáž. Nejde. Pavel je opravdu nejen běžec, ale i skokan. Nejspíš to bude tím, že díky absenci stínu chybí měřítko, jak vysoko vyskočil. Ale to není důležité. Hlavní je, že dobře dopadl a běžel s chutí dál…